Dnešné výročie

Andrej Sládkovič
Slovenský evanjelický farár, básnik, literárny kritik, publicista a prekladateľ.
Kniholog je knižná komunita a zároveň aj prvá pôvodne slovenská databáza kníh, do ktorej môže prispieť každý! Zaregistrujte sa teraz a už o pár momentov sa môžete pridať k rastúcej základni našich používateľov. Máte už účet? Prihláste sa nižšie.
Slovenský evanjelický farár, básnik, literárny kritik, publicista a prekladateľ.
„Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa spisovateľ a reportér Martin Pollack pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS. Je nenávisť dedičná? A ako sa postaviť temnej minulosti svojich vlastných predkov? S desivým dedičstvom nacizmu sa nedokážu vyrovnať celé krajiny. Ako sa s ním teda má vysporiadať jeden človek, keď zistí, že jeho otec má na rukách krv stoviek nevinných ľudí?
Martin Pollack, autor obľúbenej knihy Americký cisár, prichádza s mimoriadne osobným a o to dôležitejším príbehom – s príbehom vlastnej rodiny. V knihe Smrť v bunkri pátra po nacistickej minulosti svojich predkov, no predovšetkým biologického otca, vysokého predstaviteľa nacistickej SS, ktorý po potlačení SNP operoval a vraždil aj na území Slovenska.
Martin Pollack rekonštruuje jeho život, aby lepšie spoznal a pochopil aj samého seba. Prijať minulosť i všetky jej hriechy – to je možno najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s temnými dejinami svojej rodiny. A je to možno aj dobrý recept pre celú spoločnosť.
(oficiálny text)
JUDr. Franz Kafka bol pražský po nemecky píšuci modernistický spisovateľ židovského pôvodu, člen tzv. Pražského kruhu (Prager Kreis), jeden z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia. Vzdelaním bol právnik a povolaním úradník poisťovne.
Jeho najdôležitejšími dielami sú poviedka Premena (Die Verwandlung, 1915) a romány Proces (Der Process, 1925) a Zámok (Das Schloss, 1926). Kafkova tvorba sa vyznačovala existencionalistickým a surrealistickým až absurdným poňatím reality, pričom prostredníctvom metafor a symbolov vyjadroval pocity nesúnaležitosti, vyradenosti a izolovanosti prítomné v spoločnosti, v ktorej žil. Vďaka jeho osobitému pisateľskému štýlu sa vo viacerých jazykoch zaužívalo prídavné meno kafkovský (napr. anglický Kafkaesque) na označenie niečoho typického pre alebo pripomínajúceho F. Kafku a jeho tvorbu.
Dnešný príspevok, aj keď stručný navonok, sa týka podstatných zmien vykonaných na pozadí. Po sérii prerábok na serverovej strane totiž došlo aj na tzv. frontend.
2 knihy v tejto sérii. Najnovšou je Kníhkupectvo s vôňou škorice (2025).
1 kniha v tejto sérii. Najnovšou je Bronzové sny (2025).
1 kniha v tejto sérii. Najnovšou je Krehké vlákna moci (2025).
1 kniha v tejto edícii. Najnovšou je Príbeh našej lásky (1971).
1 kniha v tejto edícii. Najnovšou je Rikšiar (1962).
3 knihy v tejto edícii. Najnovšou je 1984 (2024).
104 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Kroniky Amberu (2018).
92 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Vajce a ja (1976).
43 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Cesta na Mesiac (1981).
36 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď (2021).
34 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď (2021).
28 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Vidí ma Boh aj potme? (2010).
Táto knižka by si zaslúžila pokračovanie.
Páčilo sa mi, že na konci v podakovaní, autor venoval jednu vetičku aj čitateľom. Všimla som si, že v menšine kníh, ktoré som prečítala, bolo poďakovanie špeciálne aj čitateľom.
Tak budem zvedavý, ako sa vyvinú tieto tvoje myšlienky po dočítaní. :-)
Aha, jasné! Tak to sedí. Vlastne ľudí ohrozuje oboje. Žiadny extrém nie je dobrý. :-)
No, v tejto knihe ako keby sa ľudia dostali späť, keď ešte nebola elektrina a všetky výdobytky súvisiace s elektrickou energiou. A v knihe Zero je práveže tak veľký a silný pokrok, internet a rýchlo sa šíriace informácie, že to až ohrozuje ludí...