Dnešné výročie

Jana Pronská
Slovenská spisovateľka, autorka úspešných historicko-romantických románov.
Kniholog je knižná komunita a zároveň aj prvá pôvodne slovenská databáza kníh, do ktorej môže prispieť každý! Zaregistrujte sa teraz a už o pár momentov sa môžete pridať k rastúcej základni našich používateľov. Máte už účet? Prihláste sa nižšie.
Slovenská spisovateľka, autorka úspešných historicko-romantických románov.
„Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa spisovateľ a reportér Martin Pollack pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS. Je nenávisť dedičná? A ako sa postaviť temnej minulosti svojich vlastných predkov? S desivým dedičstvom nacizmu sa nedokážu vyrovnať celé krajiny. Ako sa s ním teda má vysporiadať jeden človek, keď zistí, že jeho otec má na rukách krv stoviek nevinných ľudí?
Martin Pollack, autor obľúbenej knihy Americký cisár, prichádza s mimoriadne osobným a o to dôležitejším príbehom – s príbehom vlastnej rodiny. V knihe Smrť v bunkri pátra po nacistickej minulosti svojich predkov, no predovšetkým biologického otca, vysokého predstaviteľa nacistickej SS, ktorý po potlačení SNP operoval a vraždil aj na území Slovenska.
Martin Pollack rekonštruuje jeho život, aby lepšie spoznal a pochopil aj samého seba. Prijať minulosť i všetky jej hriechy – to je možno najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s temnými dejinami svojej rodiny. A je to možno aj dobrý recept pre celú spoločnosť.
(oficiálny text)
Francúzsky spisovateľ, slávny najmä vďaka svojím dobrodružným a vedecko-fantastickým dielam, vrátane celosvetovo úspešných románov ako Cesta do stredu Zeme, Dvadsaťtisíc míľ pod morom alebo Cesta okolo sveta za 80 dní. Zvykne sa tiež považovať za jedného zo zakladateľov sci-fi žánru. Jeho diela si zakladajú na stave vedeckého poznania vtedajšej doby a Verne v nich často s náskokom celých desaťročí predpovedal množstvo vedeckých a technických vynálezov.
Dnešný príspevok, aj keď stručný navonok, sa týka podstatných zmien vykonaných na pozadí. Po sérii prerábok na serverovej strane totiž došlo aj na tzv. frontend.
2 knihy v tejto sérii. Najnovšou je Kníhkupectvo s vôňou škorice (2025).
1 kniha v tejto sérii. Najnovšou je Bronzové sny (2025).
1 kniha v tejto sérii. Najnovšou je Krehké vlákna moci (2025).
1 kniha v tejto edícii. Najnovšou je Príbeh našej lásky (1971).
1 kniha v tejto edícii. Najnovšou je Rikšiar (1962).
3 knihy v tejto edícii. Najnovšou je 1984 (2024).
104 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Kroniky Amberu (2018).
92 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Vajce a ja (1976).
43 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Cesta na Mesiac (1981).
36 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď (2021).
34 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď (2021).
28 kníh s týmto žánrom. Najnovšou je Vidí ma Boh aj potme? (2010).
Táto knižka by si zaslúžila pokračovanie.
Páčilo sa mi, že na konci v podakovaní, autor venoval jednu vetičku aj čitateľom. Všimla som si, že v menšine kníh, ktoré som prečítala, bolo poďakovanie špeciálne aj čitateľom.
Tak budem zvedavý, ako sa vyvinú tieto tvoje myšlienky po dočítaní. :-)
Aha, jasné! Tak to sedí. Vlastne ľudí ohrozuje oboje. Žiadny extrém nie je dobrý. :-)
No, v tejto knihe ako keby sa ľudia dostali späť, keď ešte nebola elektrina a všetky výdobytky súvisiace s elektrickou energiou. A v knihe Zero je práveže tak veľký a silný pokrok, internet a rýchlo sa šíriace informácie, že to až ohrozuje ludí...