Vitajte na Knihologu

Kniholog je knižná komunita a zároveň aj prvá pôvodne slovenská databáza kníh, do ktorej môže prispieť každý! Zaregistrujte sa teraz a už o pár momentov sa môžete pridať k rastúcej základni našich používateľov. Máte už účet? Prihláste sa nižšie.

Registráciou na Knihologu získate možnosť

  • Vytvoriť si vlastný čitateľský denník.
  • Diskutovať o knihách s ďalšími používateľmi.
  • Pridávať do databázy nové knihy, autorov a ďalší obsah.
  • Množstvo ďalších funkcií (a stále pribudajú nové!).

Do dnešného dňa

Blížiace sa výročie

Márai Sándor

125. výročie narodenia

Sándor Márai bol významný maďarský spisovateľ a novinár.

Narodil sa v Košiciach, od roku 1918 bol redaktorom denníka Budapesti Napló. V mladosti veľa cestoval, v 20. rokoch 20. storočia počas pobytu v Nemecku písal po nemecky. Rozhodol sa písať iba v maďarčine. V 30. rokoch 20. storočia bol známy čistým, realistickým štýlom. Bol prvý, kto písal pre maďarského čitateľa o dielach Franza Kafku.

V roku 1918 opustil Košice. Po krátkom pobyte vo Švajčiarsku, neskôr Taliansku, sa Márai presťahoval do USA, do New Yorku. Písal stále po maďarsky, ale do konca studenej vojny jeho diela v Maďarsku nevydávali. V rokoch 1952 až 1967 bol spolupracovníkom Rádia Slobodná Európa v Mníchove. V roku 1968 sa nakrátko vrátil do Talianska, do Salerna, v tom istom roku odišiel do Kalifornie, do San Diega.

Po smrti manželky sa stále viac odvracal od sveta, až v roku 1989 v San Diegu ukončil svoj život vlastnou rukou.

Nedávno vyšlo

Smrť v bunkri

vyšlo pred 5 dňami

„Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa spisovateľ a reportér Martin Pollack pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS. Je nenávisť dedičná? A ako sa postaviť temnej minulosti svojich vlastných predkov? S desivým dedičstvom nacizmu sa nedokážu vyrovnať celé krajiny. Ako sa s ním teda má vysporiadať jeden človek, keď zistí, že jeho otec má na rukách krv stoviek nevinných ľudí?

Martin Pollack, autor obľúbenej knihy Americký cisár, prichádza s mimoriadne osobným a o to dôležitejším príbehom – s príbehom vlastnej rodiny. V knihe Smrť v bunkri pátra po nacistickej minulosti svojich predkov, no predovšetkým biologického otca, vysokého predstaviteľa nacistickej SS, ktorý po potlačení SNP operoval a vraždil aj na území Slovenska.

Martin Pollack rekonštruuje jeho život, aby lepšie spoznal a pochopil aj samého seba. Prijať minulosť i všetky jej hriechy – to je možno najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s temnými dejinami svojej rodiny. A je to možno aj dobrý recept pre celú spoločnosť.

(oficiálny text)

Populárny autor

Franz Kafka

6 pridaných a upravených kníh za posledný štvrťrok.

JUDr. Franz Kafka bol pražský po nemecky píšuci modernistický spisovateľ židovského pôvodu, člen tzv. Pražského kruhu (Prager Kreis), jeden z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia. Vzdelaním bol právnik a povolaním úradník poisťovne.

Jeho najdôležitejšími dielami sú poviedka Premena (Die Verwandlung, 1915) a romány Proces (Der Process, 1925) a Zámok (Das Schloss, 1926). Kafkova tvorba sa vyznačovala existencionalistickým a surrealistickým až absurdným poňatím reality, pričom prostredníctvom metafor a symbolov vyjadroval pocity nesúnaležitosti, vyradenosti a izolovanosti prítomné v spoločnosti, v ktorej žil. Vďaka jeho osobitému pisateľskému štýlu sa vo viacerých jazykoch zaužívalo prídavné meno kafkovský (napr. anglický Kafkaesque) na označenie niečoho typického pre alebo pripomínajúceho F. Kafku a jeho tvorbu.

Najnovší príspevok na blogu

Nový vzhľad profilu knižiek

Pravdepodobne najdôležitejšou stránkou na Knihologu je profil knižky. Tá sa však, okrem zopár kozmetických úprav, nezmenila prakticky od spustenia Knihologu. Po viacerých funkčných zmenách v priebehu posledných dvoch mesiacov tak dnes prichádzame so zmenou dizajnovou.

Najnovšie komentáre

Tento komentár prezrádza dôležité časti deja. Ak ho chceš napriek tomu vidieť, klikni na tento text.

Táto knižka by si zaslúžila pokračovanie.

Tento komentár prezrádza dôležité časti deja. Ak ho chceš napriek tomu vidieť, klikni na tento text.

Páčilo sa mi, že na konci v podakovaní, autor venoval jednu vetičku aj čitateľom. Všimla som si, že v menšine kníh, ktoré som prečítala, bolo poďakovanie špeciálne aj čitateľom.

Tento komentár prezrádza dôležité časti deja. Ak ho chceš napriek tomu vidieť, klikni na tento text.

Tak budem zvedavý, ako sa vyvinú tieto tvoje myšlienky po dočítaní. :-)

Tento komentár prezrádza dôležité časti deja. Ak ho chceš napriek tomu vidieť, klikni na tento text.

Aha, jasné! Tak to sedí. Vlastne ľudí ohrozuje oboje. Žiadny extrém nie je dobrý. :-)

Tento komentár prezrádza dôležité časti deja. Ak ho chceš napriek tomu vidieť, klikni na tento text.

No, v tejto knihe ako keby sa ľudia dostali späť, keď ešte nebola elektrina a všetky výdobytky súvisiace s elektrickou energiou. A v knihe Zero je práveže tak veľký a silný pokrok, internet a rýchlo sa šíriace informácie, že to až ohrozuje ludí...

Najnovšie citáty

Načo ti bola všetka tá moc, ktorú si získal? Ako ti chutila? V čom ti pomohla, čo ti vyriešila, kam ťa doviedla?
Smrť je sestra života, kráčajú vedno ruka v ruke.
„Rúra,“ povedal Arťom sám pre seba, keď vstupoval do tmy, nežne sa dotýkal drsnej a plesnivej liatiny výstuže, pohľadom si premeriaval päťmetrový strop tunela a jeho bezmedznú hĺbku. „Rúra nás volá.“
Arťom, Metro 2035
Svet sa mení a všetko, čo bolo kedysi mocné, je dnes neisté. Ako môže hociktorá veža odolať takým počtom a takej bezuzdnej nenávisti?
Théoden, Dve veže